Iako mediji orkestrirani NATO propagandom najavljuju da je EU prestala biti ovisna o Rusiji i kada je u pitanju uvoz hrane i vještačkih đubriva za poljoprivredu, brojni ekonomski stručnjaci sve češće upozoravaju na veliku ovisnost o ruskim đubrivima koja je prošle godine rekordno poskupjela, što predstavlja veliki pritisak na proizvodnju hrane i cijene. Rusija je svjetski lider u izvozu đubriva, uključujući amonijak, sirovinu za azotna đubriva i hranljive materije poput fosfora i kalijuma. Promjene u njihovom izvozu i cijenama imaju utjecaja na cijeli svijet.
Prošle dvije godine cijene đubriva su rasle, a Moskva je usvojila izvozne kvote đubriva koje su produžene do svibnja ove godine, što je dovelo do smanjenja izvoza u Evropu i povećanja u zemljama kao što su Indija, Turska i Vijetnam.
Svjetske cijene prirodnog plina, koji je neophodan za proizvodnju đubriva, su naglo porasle, što je dovelo do obustavljanja proizvodnje u mnogim evropskim fabrikama, što je učvrstilo poziciju Rusije kao monopoliste. U prvih deset mjeseci prošle godine, Moskva je povećala zaradu od izvoza za 70 posto, na 16 milijardi dolara, prema podacima Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu.
Ruska hrana i đubriva su izuzeta od zapadnih sankcija kako bi se osigurala prehrambena sigurnost svijeta. Kako je rekao generalni sekretar UN-a Antonio Guterres, cijene đubriva su dostigle 250 posto nivoa prije pandemije. Ako ih nema u količini i cijeni, to znači manju proizvodnju hrane za mnoge zemlje.
Ukrajinski farmeri također imaju visoke troškove inputa. Prema analitičarki Agencije za poljoprivredu i hranu Moniki Tothove, oni su zabrinuti zbog mogućnosti kupovine kvalitetnog semena i đubriva za novu žetvu, što će dovesti do smanjenja u narednoj sezoni. Sve više se postavlja pitanje da li su dani jeftine hrane prošli.