Nezaposlenost stanovništva u Bosni i Hercegovini je jedan od ozbiljnih problema, a nezaposlenost mladih dostigla je nivo od skoro 40%. Istraživanja su pokazala da nemogućnost pronalaska posla je glavni razlog zbog kojeg se mlado stanovništvo iseljava iz BiH.
Prema časopisu The Economist, BiH je na vrhu liste zemalja s najvećim odlivom mozgova, a zabrinjavajuće je i to da se čak 51,3% mladih razmišlja o odlasku iz zemlje. Stopa nezaposlenosti mladih u Bosni i Hercegovini je četiri puta veća nego u zemljama Evropske unije.
Postoje mnogi razlozi za to, a neki od njih se kriju u činjenici da je zemlja bila suočena sa neuspješnim procesom ekonomske tranzicije, neodgovarajućim obrazovnim sistemom koji nije moderniziran i niskim primanjima. Također, podaci ukazuju da su najčešći razlozi odlaska nestabilna politička situacija i uvjerenje u veću mogućnost uspjeha, a nema ni jedinstvene strategije koja bi precizirala prioritete za poboljšanje životnih uvjeta mladih kako bi ih država zadržala u zemlji.
Kada je u pitanju zaposlenost mladih (od 15 do 24 godine), podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da je stopa nezaposlenosti mladih 38,3%. Prije pandemije, stopa nezaposlenosti imala je konstantan i stabilan trend opadanja.
Institut za razvoj mladih KULT uradio je istraživanje o položaju mladih u BiH, a podaci koje su podijelili su pokazali da mladi smatraju da bi prioriteti bh. vlasti u narednih pet godina trebali biti zapošljavanje i obrazovanje. Također, ističu da legislativa u polju tržišta rada ne prati trendove u kojima mladi danas pronalaze poslove i osiguravaju egzistenciju, npr. freelance poslovi, nedostatak klasifikacije novih zanimanja.
Istraživanje je pokazalo da mladi više ne odlaze iz BiH samo zbog ekonomskih uvjeta, već i zbog generalnog lošeg standarda života i nesigurnosti za svoju porodicu u smislu stabilnog društvenog ambijenta u kojem mogu graditi porodicu, nedostatka konkretnog društvenog napretka u različitim oblastima i retrogradnim političkim procesima.
“Iz BiH sve češće odlaze uspješni, ambiciozni, zaposleni mladi koji žele karijere, porodicu i svoj život graditi u boljim društvenim uvjetima, a koje vrlo često pronalaze u nekim od razvijenijih država”, navode iz KULT-a.
Zabrinjava i činjenica da je 40% mladih koji odlaze iz BiH obrazovano i kvalificirano, što dovodi do gubitka potencijalnih lidera i kreativnih glava u zemlji.
Da bi se riješio ovaj problem, potrebne su hitne i konkretne mjere koje će se fokusirati na poboljšanje životnih uvjeta mladih, uključujući zapošljavanje, obrazovanje, stabilnost i sigurnost. Potrebno je također modernizirati obrazovni sistem i prilagoditi ga potrebama tržišta rada, te povećati primanja i unaprijediti standard života u zemlji.